Kik vehetik igénybe az otthonfelújítási támogatást?
![](https://aa6b6798dd.clvaw-cdnwnd.com/604d38deec109a9db9c86330935785de/200000639-9593a9593b/K%C3%A9p1.jpg?ph=aa6b6798dd)
Az otthonteremtési támogatások közül kétségkívül az egyik legnépszerűbb az otthonunk szépítésére, korszerűsítésére igénybe vehető, vissza nem térítendő otthonfelújítási támogatás. Valljuk be, nagyon csábító az ajánlat: a felújítási munkálatok felét, maximum 3 millió Ft-ot utólag visszakaphatunk a költségvetésből. Ráadásul a legtöbb otthonon mindig találunk valami csinosítandót, vagy korszerűsítendőt.
Mióta elindítottam a felújítási támogatás zárt Facebook csoportomat, több ezer kérdést kaptam, a több, mint 60 ezer csoporttagtól ezzel a támogatással kapcsolatban.
De bevallom, a barátaim sem kímélnek: mióta tudják, hogy a közgazdász és banki múltamat kamatoztatva ismét elmélyedtem az állami támogatásokban, sorra bombáznak ők is.
Magyarország legnagyobb felújítási támogatási csoportjában szerzett tapasztalatom alapján azonban azt látom, hogy még mielőtt belekezdünk a munkálatokba, érdemes alaposan tájékozódni, és pontosan megismerni és megérteni, hogy mi szükséges ahhoz, hogy ezen utófinanszírozású konstrukcióban valóban visszakapjuk akár a 3 millió Ft-ot is.
Ezért akár egy kedves barátom, akár egy csoporttag kérdezi meg tőlem, hogy hol érdemes kezdeni ezt, én mindig a feltételek tisztázását szoktam 0. pontnak ajánlani.
A mai cikkemben arra vállalkozom, hogy a vonatkozó kormányrendelet legfontosabb feltételeit összefoglaljam.
Személyi és ingatlannal kapcsolatos feltételek:
- 2021. január 1-től 2022. december 31-ig igényelhető - Ez azt jelenti, hogy a 2021. január 1. után kezdődött munkálatokkal számolhatunk első körben, de legkésőbb 2022. december 31-ig be kell fejezni és ezen napig be kell nyújtani a támogatási igénylést.
- Legalább egy gyermeket kell nevelnie az igénylő(k)nek. Gyermeknek számít a12. hetes magzat is, akárcsak a 25 évét még be nem töltött fiatal is, feltéve, ha állandó lakcíme a felújítandó ingatlanban van. A megváltozott munkaképességű vagy fogyatékkal élő gyermeket nevelő szülők pedig a gyermekük életkorától függetlenül igénybe vehetik a támogatást.
- Igényelhetik a házaspárok, élettársak, gyermeküket, gyerekeiket egyedül nevelő szülők is.
- Társasházi lakás, lakóház, tanya, vagy birtokközpont lakás célú épületei
felújítására igényelhető a támogatás. A lényeg, hogy csak olyan ingatlan esetében vehető igénybe a támogatás, amely az ingatlan-nyilvántartásban lakás vagy lakóház fő rendeltetés szerinti jelleggel van nyilvántartva.
- Az igénylés összes szereplőjének (szülőknek és gyermekeknek) legalább egy éve a felújítással érintett lakásban kell lakóhellyel rendelkezniük. Ez azt jelenti, hogy a felújítandó ingatlan kell, hogy állandó lakcímként 1 éve a lakcímkártyájukon szerepeljen. Ezen feltétel alól 3 esetben kapunk felmentést. A magzatnak, ill. az egy évnél nem régebben született gyermeknek nem kell megfelelnie ennek. Illetve nem kell 1 éves állandó lakcímet igazolni az ügyletben szereplőknek akkor, ha az adott ingatlan egy éven belül került a család tulajdonába, vagy egy éven belül került sor a lakóház felépítésére. Akik pedig hivatásukból fakadóan a munkáltatójuk által biztosított szolgálati ingatlanban élnek (pl. orvosok, nővérek, pedagógusok, katonák, lelkészek), saját tulajdonú otthonuk felújítására már kérhetik az otthonfelújítási támogatást anélkül, hogy korábban egy évet ott laktak volna.
- Az igénylő(k)nek és/vagy a velük együtt élő kiskorú gyermekeiknek együttes tulajdoni hányada el kell, hogy érje a minimum 50%-ot a felújítandó ingatlanban.
- Az igénylő vagy együttes igénylés esetén legalább az egyikük rendelkezzen egy év társadalombiztosítási jogviszonnyal.
- Az igénylő, együttes igénylés esetén házastársa vagy élettársa sem rendelkezhet az állami adóhatóságnál nyilvántartott köztartozással.
Ezen feltételeknek az igénylés benyújtásakor kell maradéktalanul megfelelnie az igénylő(k)nek és a gyermek(ek)nek.
A felújítási munkálatokkal és dokumentumokkal kapcsolatos feltételek:
- A felújítással kapcsolatban a kivitelezést végző vállalkozóval 2021. január 1-je után megkötött vállalkozási szerződéssel kell rendelkeznie az igénylőnek. Annyi szerződést kell kötnünk, amennyi vállalkozóval végeztetjük a felújítást, és ahány vállalkozó számlát állít ki nekünk.
- A felújítási munkákat 2021. január 1-je után kiállított és teljesített számlák másolatával kell igazolni. A számlák vagy az igénylő, vagy együttes igénylés esetén házastársa/élettársa nevére és a felújított lakás címére kell, hogy szóljanak. Ez nem azt jelenti, hogy két névre kell kérni a számlát, ha például egy házaspár együtt igényli, hanem elég, ha csak az egyikük nevére szóljon.
- A kifizetett számlák 2021. január 1-jétől gyűjthetők, kivéve, ha az új építésű lakás az ingatlan-nyilvántartásba még nem került bejegyzésre, mivel az otthonfelújítás keretében az építés nem támogatható.
Milyen felújítással kapcsolatos tevékenységekre igényelhető a támogatás?
Kültéri és beltéri munkákat egyaránt el lehet számolni.
A támogatott építési tevékenységeket a Rendelet 6. §-a sorolja fel, melyből csak néhányat emelek most ki alább.
- az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, utóbbinál ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
- a külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rácsfelszerelése vagy cseréje, párkányok, küszöbök cseréje vagy felújítása,
- tető cseréje, felújítása, szigetelése
- égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése
- klímaberendezés beépítése, cseréje
- napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje
- belső tér felújítása, ideértve a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat cseréjét, felújítását, festését, tapétázását
- beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje
Mekkora az igényelhető támogatás összege?
![](https://aa6b6798dd.clvaw-cdnwnd.com/604d38deec109a9db9c86330935785de/200000641-dbc24dbc26/K%C3%A9p2-6.jpg?ph=aa6b6798dd)
A támogatás összege a lakás felújítására fordított költségeknek legfeljebb az 50%-a lehet, amely azonban nem lehet több 3.000.000 Ft-nál. Fontos szabály, hogy a Kincstár által kiutalt támogatás összegében a vállalkozási díj és az anyagköltség 50-50%-ban oszlik meg. Tehát a benyújtott kérelemhez csatolt számlák között feltétlenül kell lennie minimum 25-25 % vállalkozási díjat és anyagköltséget tartalmazó számlának.
A támogatási összeg meghatározásához segítséget nyújt ezen az oldalon egy kalkulátor is.
A feltételekről dióhéjban ennyit.
Hamarosan folytatom egy újabb cikkel ezt a témát.
Ezt a cikket a csalad.hu és Családbarát Magyarország támogatta.